Supertech Valve Spring Kit VW 1.8/2.0 8v Dual (7mm stem)
371,45 €
Esgotado
REF:
SPRK-V1107D-7
Categoria: Accessórios
Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Volkswagen/Audi |
| Modelo Veículo | 1.8L 8v |
| Stem Diameter | 7.00 mm |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 22.00 mm |
| GTIN | 01037721241825 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 17.40 mm |
| Inside Diameter Outer | 23.10 mm |
| Kit Spring | SPR-V1107 |
| Kit Spring Qty | 8 |
| Max Lift | 15.00 mm |
| Open Pressure | 200 @ 10 |
| Outside Diameter Inner | 23.10 mm |
| Outside Diameter Outer | 31.10 mm |
| Retainer | RET-021 |
| Retainer Qty | 8 |
| Seat Locator | SEAT-VW8V-1 |
| Seat Locator Qty | 8 |
| Seat Pressure | 92 @ 39.75 |
| Spring Rate | 11.17 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit VW 1.8/2.0 8v Dual (7mm stem)” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.