Supertech Valve Spring Kit Nissan SR20VE Dual
675,72 €
Esgotado
REF:
SPRK-H1021D-VE
Categoria: Accessórios
Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Nissan |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – SR20VE/VET |
| Type | P11 – 6mm valve stem |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 22.7/ 19.5 |
| GTIN | 01037721242046 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.50 mm |
| Inside Diameter Outer | 21.80 mm |
| Kit Spring | SPR-H021D-VE |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 13.50 mm |
| Open Pressure | 270 @ 10 |
| Outside Diameter Inner | 21.30 mm |
| Outside Diameter Outer | 30.00 mm |
| Retainer | RET-NSR20/T1 |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Pressure | 138 @ 37.5 |
| Spring Rate | 13.2 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Nissan SR20VE Dual” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.