Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – K20C |
| Additional Info | Single Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 27.30 mm |
| GTIN | 01037721243843 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | Single |
| Inside Diameter Outer | 16.30 mm |
| Kit Spring | SPR-H1003S |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 13.80 mm |
| Open Pressure | 176 @ 10 |
| Outside Diameter Inner | Single |
| Outside Diameter Outer | 23.70 mm |
| Retainer | RET-1003-C |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Locator | SEAT-1003-CI + SEAT-1003-CE |
| Seat Locator Qty | 16 |
| Seat Pressure | 77 @ 40.60 |
| Spring Rate | 9.9 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Honda K20C” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.