Supertech Valve Spring Kit Honda F20/22C K20/24
769,05 €
Esgotado
REF:
SPRK-H1022D
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – F20C, 2.0L 16v – K20A/Z, 2.2L 16v – F22C, 2.4L 16v – F20C/22C with K24 Crank, 2.4L 16v – K24 |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 22mm mm |
| GTIN | 01037721241769 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.50 mm |
| Inside Diameter Outer | 21.80 mm |
| Kit Spring | SPR-H1022D |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 18.3mm mm |
| Open Pressure | 215 @ 12 |
| Outside Diameter Inner | 21.0mm mm |
| Outside Diameter Outer | 30.00m |
| Retainer | RET-K20A2/T2 |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Locator | SEAT-H1020DS |
| Seat Locator Qty | 16 |
| Seat Pressure | 80 @ 40.4 |
| Spring Rate | 11.2 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Honda F20/22C K20/24” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.