Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – D16Y7, 1.6L 16v – D16Y8, 1.6L 16v – D16Z, 1.7L 16v – D17 |
| Additional Info | Single Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 34.60 mm |
| GTIN | 01037721241748 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | Single |
| Inside Diameter Outer | 15.20 mm |
| Kit Spring | SPR-H1002S |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 14.90 mm |
| Open Pressure | 166 @ 12.5 |
| Outside Diameter Inner | Single |
| Outside Diameter Outer | 22.70 mm |
| Package Height | 65,00 mm |
| Package Length | 247,00 mm |
| Package Weight | 1008.00 g |
| Package Width | 170,00 mm |
| Retainer | RET-H1002/T1 |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Pressure | 60 @ 49.5 |
| Spring Rate | 8.5 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Honda D16/D17” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.