Piper Camshaft Opel C20XE/C20LET Race
1 007,39 €
Piper Camshaft Opel C20XE/C20LET Race
1 007,39 €
Piper Camshaft Opel C20XE/C20LET Race
1 007,39 €
Esgotado
REF:
A16VHOTROD
Categoria: Accessórios
Informação adicional
| Brands | piper-cams |
|---|---|
| Grupo | Camshafts |
| Marca Veículo | Opel |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – C20LET, 2.0L 16v – C20XE |
| Additional Info | Short Exhaust Camshaft Optional |
| Duration Exhaust | 300 deg |
| Duration Intake | 304 deg |
| Full Exhaust Lift | 106 deg |
| Full Intake Lift | 106 deg |
| Power Band | 4000-8500+ rpm |
| TDC Exhaust Lift | 3.48 mm |
| TDC Intake Lift | 4.32 mm |
| Timing Exhaust | 76 – 44 deg |
| Timing Intake | 46 – 78 deg |
| Type | Race |
| Valve Exhaust Clearance | 0.25 mm |
| Valve Exhaust Lift | 11.18 mm |
| Valve Intake Clearance | 0.20 mm |
| Valve Intake Lift | 11.80 mm |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Piper Camshaft Opel C20XE/C20LET Race” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.