Piper Camshaft Kit VAG 2.0 16v ABF/1.8 16v KR
1 463,98 €
Esgotado
REF:
KBV16V300H
Categoria: Accessórios
Informação adicional
| Brands | piper-cams |
|---|---|
| Grupo | Camshaft Kits |
| Marca Veículo | Volkswagen/Audi |
| Modelo Veículo | 1.8L 16v – KR, 2.0L 16v – ABF |
| Camshaft Included | V16VBP300HB |
| Duration Exhaust | 294 deg |
| Duration Intake | 294 deg |
| Full Exhaust Lift | 106 deg |
| Full Intake Lift | 106 deg |
| Power Band | 3000-7500 rpm |
| TDC Exhaust Lift | 3.40 mm |
| TDC Intake Lift | 3.40 mm |
| Timing Exhaust | 73 – 41 deg |
| Timing Intake | 41 – 73 deg |
| Type | Rally |
| Valve Exhaust Clearance | Hydraulic |
| Valve Exhaust Lift | 11.30 mm |
| Valve Intake Clearance | Hydraulic |
| Valve Intake Lift | 11.30 mm |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Piper Camshaft Kit VAG 2.0 16v ABF/1.8 16v KR” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.