Piper Camshaft Kit VAG 2.0 16v ABF/1.8 16v KR
1 463,98 €
1 em stock
REF:
KBV16V285H
Categoria: Accessórios
Informação adicional
| Brands | piper-cams |
|---|---|
| Grupo | Camshaft Kits |
| Marca Veículo | Volkswagen/Audi |
| Modelo Veículo | 1.8L 16v – KR, 2.0L 16v – ABF |
| Camshaft Included | V16VBP285HB |
| Duration Exhaust | 276 deg |
| Duration Intake | 274 deg |
| Full Exhaust Lift | 108 deg |
| Full Intake Lift | 108 deg |
| Package Height | 90,00 mm |
| Package Length | 585,00 mm |
| Package Weight | 6678.00 g |
| Package Width | 244,00 mm |
| Power Band | 2500-7000 rpm |
| TDC Exhaust Lift | 2.64 mm |
| TDC Intake Lift | 2.24 mm |
| Timing Exhaust | 66 – 30 deg |
| Timing Intake | 29 – 65 deg |
| Type | Ultimate Road |
| Valve Exhaust Clearance | Hydraulic |
| Valve Exhaust Lift | 11.43 mm |
| Valve Intake Clearance | Hydraulic |
| Valve Intake Lift | 11.00 mm |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Piper Camshaft Kit VAG 2.0 16v ABF/1.8 16v KR” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.