JE Pistons Kit LS7 STRKR DISH/INVDM B:4.128
1 171,94 €
JE Pistons Kit LS7 DOME B:4.125
1 171,94 €
JE Pistons Kit LS7 STRKR DISH/INVDM B:4.130
1 171,94 €
Esgotado
REF:
JE-311921
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | LS Gen III/IV |
| Block Height | 9.240 in |
| Bore - Actual | 4.130 in |
| Bore - Oversize | .005 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.065 in |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 @ 70cc |
| Cylinder Head | GM LS7 / LSX 12 DEG |
| Displacement | 439 ci |
| Dome Volume | -33.0 cc |
| GTIN | 00193564039637 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Inverted Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | JG31F8-4135-2 |
| Rod Length | 6.125 in |
| Stroke | 4.100 in |
| Weight - Nominal | 411 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit LS7 STRKR DISH/INVDM B:4.130” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.