JE Pistons Kit SBF 302/351 DISH B:4.125
1 357,00 €
JE Pistons Kit BBC 12/14DEG B:4.600
1 480,36 €
JE Pistons Kit BBC 632 NOS B:4.600
1 480,36 €
Esgotado
REF:
JE-293083
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 9.780 in |
| Bore - Actual | 4.600 in |
| Bore - Oversize | .134 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.120 in |
| Compression Ratio - Actual | 11.9 @ 124cc |
| Cylinder Head | Open Chamber |
| Displacement | 565 ci |
| Dome Volume | 29.9 cc |
| GTIN | 00193564003683 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | JG86L8-4600-5 |
| Rod Length | 6.535 in |
| Stroke | 4.250 in |
| Weight - Nominal | 617 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBC 632 NOS B:4.600” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.