JE Pistons Kit BBC 632 NOS B:4.600
1 480,36 €
JE Pistons Kit BBC 12/14DEG B:4.610
1 480,36 €
JE Pistons Kit BBC 12/14DEG B:4.600
1 480,36 €
Esgotado
REF:
JE-293518
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 10.175 in |
| Bore - Actual | 4.600 in |
| Bore - Oversize | STD in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.140 in |
| Compression Ratio - Actual | 14.5 @ 77cc |
| Cylinder Head | Big Chief 12 DEG/14 DEG |
| Displacement | 632 ci |
| Dome Volume | -7.3 cc |
| GTIN | 00193564040831 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | JG73U8-4600-5 |
| Rod Length | 6.660 in |
| Stroke | 4.750 in |
| Weight - Nominal | 582 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBC 12/14DEG B:4.600” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.