Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.045 in |
| Bore - Oversize | .045 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.250 in |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 @ 72cc |
| Cylinder Head | Pro Action 23 deg |
| Displacement | 360 ci |
| Dome Volume | 14.0 cc |
| GTIN | 00193564041784 |
| Image Info | These images are actual |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J71408-4040-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 3.500 in |
| Weight - Nominal | 444 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 360 SPRINT/BROD 11X B:4.045” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.