Wiseco piston kit Volvo 2.3L 16V (B234F)11.0:1-96.50mm
627,75 €
Esgotado
REF:
WKE209M965
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Volvo |
| Modelo Veículo | 2.3L 16v – B234F |
| Bore - Actual | 96.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 39.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.20 mm |
| Dome Volume | -6.3 cc |
| Package Height | 116,00 mm |
| Package Length | 354,00 mm |
| Package Weight | 2890.00 g |
| Package Width | 227,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 9650XS |
| Rod Length | 152.00 mm |
| Stroke | 80.00 mm |
| Weight - Nominal | 482 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco piston kit Volvo 2.3L 16V (B234F)11.0:1-96.50mm” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.