Wiseco Piston Kit KX250 ’92-01 Pro-Lite (66.35mm)
147,65 €
5 em stock
REF:
W617M06640B
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Kawasaki |
| Modelo Veículo | KX 250 |
| Ano | 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001 |
| Bore - Standard | 66.40 mm |
| Piston Size | 66.35 mm |
| Total Height | 79.50 mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00 mm |
| Compression Height | 28.00 mm |
| Ring Locating Pin (E) | 14.30 mm |
| Ring Locating Pin (F) | 14.30 mm |
| Boss Space In | 25.00 mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| Additional Info | Reed Cut-Out, Intake Hole, Forged Piston |
| OEM Reference No | 13001-0013 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W2614CD |
| Piston Pin Part # | WS508 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60 mm |
| Package Length | 88,90 mm |
| Package Weight | 272.16 g |
| Package Width | 88,90 mm |
| Image Info | These images are actual |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit KX250 ’92-01 Pro-Lite (66.35mm)” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.