Wiseco Piston Kit KTM250SX ’00-02 Pro-Lite (66.35mm)
138,55 €
Esgotado
REF:
W774M06640B
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | KTM |
| Modelo Veículo | 250 SX |
| Ano | 2000, 2001, 2002 |
| Bore - Standard | 66.40 mm |
| Piston Size | 66.35 mm |
| Total Height | 75.50 mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00 mm |
| Compression Height | 29.00 mm |
| Ring Locating Pin (E) | 13.00 mm |
| Ring Locating Pin (F) | – mm |
| Boss Space In | 24.30 mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| Additional Info | Reed Cut-Out, Forged Piston |
| OEM Reference No | 546.30.207.000 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W2614CS |
| Piston Pin Part # | WS508 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60 mm |
| Package Length | 88,90 mm |
| Package Weight | 317.51 g |
| Package Width | 88,90 mm |
| Image Info | These images are actual |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit KTM250SX ’00-02 Pro-Lite (66.35mm)” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.