Wiseco Piston Kit Honda CR250 ’05-07 GP Series (66.35mm)
179,48 €
3 em stock
REF:
W860M06640B
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | CR 250 R |
| Ano | 2005, 2006, 2007 |
| Bore - Standard | 66.40 mm |
| Piston Size | 66.35 mm |
| Total Height | 78.00 mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00 mm |
| Compression Height | 29.00 mm |
| Ring Locating Pin (E) | 14.00 mm |
| Ring Locating Pin (F) | – mm |
| Boss Space In | 24.00 mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Additional Info | Forged Piston |
| OEM Reference No | 13110-KSK-730 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W2614CS |
| Piston Pin Part # | WS508 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60 mm |
| Package Length | 88,90 mm |
| Package Weight | 317.51 g |
| Package Width | 88,90 mm |
| Image Info | These images are actual |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Honda CR250 ’05-07 GP Series (66.35mm)” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.