Wiseco Piston Kit Honda Civic SOHC 1.6L 16V Turbo(-14cc)-
565,51 €
Esgotado
REF:
WK543M75
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – D16Y8 |
| Bore - Actual | 75.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 29.15 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.84- mm |
| Dome Volume | -14.0 cc |
| GTIN | 00193564074935 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 200,66 mm |
| Package Weight | 2267.96 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 19.00 mm |
| Ring Set Included | 7500XX |
| Weight - Nominal | 232 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Honda Civic SOHC 1.6L 16V Turbo(-14cc)-” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.