Wiseco Piston Kit HD Twin Cam ’99-14 (88to100cui) 10.5:1 CR
168,44 €
Esgotado
REF:
W4925PS
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Harley Davidson |
| Modelo Veículo | Twin Cam 88″” |
| Ano | 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 |
| Bore - Standard | 3.750 in |
| Bore - Actual | 4.000 in |
| Bore - Oversize | 0.250 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.0 |
| Total Height | mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 23.55 mm |
| Compression Height | mm |
| Boss Space In | mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | ArmorPlating & ArmorFit Coating |
| Additional Info | 2 Valve Pockets, Forged Piston |
| Remark | 88 to 100 cui conversion ! |
| Remark 2 | Crankcase Machining & Cylinder required ! |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564128003 |
| Piston Ring Part # | W4000GFX |
| Piston Pin Part # | WS594 |
| Circlip Part # | WW5752 |
| Package Height | mm |
| Package Length | mm |
| Package Weight | g |
| Package Width | mm |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit HD Twin Cam ’99-14 (88to100cui) 10.5:1 CR” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.