Wiseco Piston Kit Chevy BB Drag 1.120 (6241A100) B:4.350
1 364,33 €
Esgotado
REF:
WK241A100
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Additional Info | Dome will not fit Dart Pro 1 |
| Bore - Actual | 4.350 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.120 in |
| Compression Ratio - Actual | 14.3:1 |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | 48.4 cc |
| GTIN | 00193564071873 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 109,22 mm |
| Package Length | 716,28 mm |
| Package Weight | 7620.35 g |
| Package Width | 266,70 mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J100F8-4350-5 |
| Rod Length | 6.535 in |
| Skirt Type | Full Round |
| Stroke | 4.250 in |
| Volume | 48.4 |
| Weight - Nominal | 525 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Chevy BB Drag 1.120 (6241A100) B:4.350” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.