Wiseco Piston Kit BBC Quick 16 +45cc Dome 1.155 B:4.600
1 335,01 €
Esgotado
REF:
WK0009B100
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Additional Info | Semi-Hollow Dome |
| Bore - Actual | 4.600 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.155 in |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | 42 cc |
| GTIN | 00193564066084 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 106,68 mm |
| Package Length | 711,20 mm |
| Package Weight | 7574.99 g |
| Package Width | 269,24 mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | JG7708-4600-5 |
| Rod Length | 6.385 in |
| Stroke | 4.500 in |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit BBC Quick 16 +45cc Dome 1.155 B:4.600” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.