Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | BMW |
| Modelo Veículo | 1.8L 16v – M42B18 |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 18.50 mm |
| GTIN | 01037721241830 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 16.80 mm |
| Inside Diameter Outer | 22.20 mm |
| Kit Spring | SPR-H100DR |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 13.50 mm |
| Open Pressure | 192lbs@10 |
| Outside Diameter Inner | 22.20 mm |
| Outside Diameter Outer | 30.20 mm |
| Retainer | RET-K20A2/T2 |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Locator | SEAT-BM50 |
| Seat Locator Qty | 16 |
| Seat Pressure | 67lbs@35.70 |
| Spring Rate | 12.90lbs/ |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit BMW M42” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.