Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Bore - Actual | 4.040 in |
| Bore - Oversize | 0.040 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.260 in |
| Compression Ratio - Actual | 9.8:1 @ 70cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 23 deg |
| GTIN | 00193564264787 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Included | JG31F8-4040-2 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 3.480 in |
| Weight - Nominal | 422 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “SRP by JE Pistons Pro Kit SBC 350 23² FT 4.040″” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.