PAC Dual Hot Rod Valve Spring Ford, GM and Mopar BB Hyd Rol
12,47 €
Esgotado
REF:
PAC-1903
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | PAC |
|---|---|
| Grupo | Valve Springs |
| Additional Info | For Ford, GM, and Mopar big block hydraulic roller, solid flat tappet racing applications |
| GTIN | 00193564531100 |
| Inside Diameter Inner | 0.794 in |
| Inside Diameter Middle | NA in |
| Inside Diameter Outer | 1.075 in |
| Installed Height | 1.875 in |
| Installed Load | 120 lb |
| Max Bind | 1.050 in |
| Max Lift | 0.700 in |
| Open Height | 1.175 in |
| Open Load | 394 in |
| Outside Diameter Outer | 1.459 in |
| Series | STD |
| Spring Rate | 391 lb/in |
| Type | Dual |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “PAC Dual Hot Rod Valve Spring Ford, GM and Mopar BB Hyd Rol” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.