PAC Dual Drag Race 1300 Series Valve Spring 1.300 OD, 0.750
692,75 €
Esgotado
REF:
PAC-1334-16
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | PAC |
|---|---|
| Grupo | Valve Springs |
| Additional Info | Small diameter for high lift LS style engines. Light weight for aggressive valvetrains. |
| GTIN | 00193564535184 |
| Inside Diameter Inner | 0.630 in |
| Inside Diameter Middle | NA in |
| Inside Diameter Outer | 0.900 in |
| Installed Height | 1.800 in |
| Installed Load | 255 lb |
| Max Bind | 0.973 in |
| Max Lift | 0.750 in |
| Open Height | 1.050 in |
| Open Load | 810 in |
| Outside Diameter Outer | 1.300 in |
| Series | PREMIUM |
| Spring Rate | 740 lb/in |
| Type | Dual |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “PAC Dual Drag Race 1300 Series Valve Spring 1.300 OD, 0.750” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.