JE Pistons Kit SBC 350 Hollow Dome FSR Gas Ported B:4.020
1 357,00 €
Esgotado
REF:
JE-322530
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.020 in |
| Bore - Oversize | .020 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.250 in |
| Compression Ratio - Actual | 11.2 @ 76cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 23 deg |
| Displacement | 355 ci |
| Dome Volume | 13.5 cc |
| GTIN | 00193564030948 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J71408-4020-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 3.500 in |
| Weight - Nominal | 444 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit SBC 350 Hollow Dome FSR Gas Ported B:4.020” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.