Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – K20A/Z, 2.0L 16v – K20C |
| Additional Info | Accepts Turbo and Nitrous |
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | STD |
| Bore - Standard | 86.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | – mm |
| Dome Volume | 2.6 cc |
| GTIN | 00193564215024 |
| Head Volume | 51.30 cc |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1204-3386 |
| Rod Length | 143.66 mm |
| Stroke | 85.90 mm |
| Weight - Nominal | 355 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE-Pistons kit Honda K20C 86.00mm 10.5:1” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.