Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – B16A, 1.8L 16v – B18 – B16 VTEC head, 1.8L 16v – B18C1, 1.8L 16v – B18C5 |
| Bore - Actual | 81.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.3:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -8.2 cc |
| GTIN | 00193564037527 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 141,00 mm |
| Package Length | 267,00 mm |
| Package Weight | 1916.00 g |
| Package Width | 148,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3209 |
| Weight - Nominal | 284 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE-Pistons Kit Honda 1.8L B18C1 81.50mm” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.