JE-Pistons Kit Honda 1.8L B18C1 81.00mm -1.7cc 10.0:1 Asym.
726,16 €
Esgotado
REF:
JE-302498
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – B16A, 1.8L 16v – B18 – B16 VTEC head, 1.8L 16v – B18C1, 1.8L 16v – B18C5 |
| Bore - Actual | 81.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.2:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -1.4 FT cc |
| GTIN | 00193564040503 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 140,00 mm |
| Package Length | 266,00 mm |
| Package Weight | 1936.00 g |
| Package Width | 155,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3189 |
| Weight - Nominal | 290 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE-Pistons Kit Honda 1.8L B18C1 81.00mm -1.7cc 10.0:1 Asym.” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.