JE Pistons Kit GT350 VOODOO 5.2L MODULAR 12.0 B:3.701
1 141,11 €
Esgotado
REF:
JE-345870
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Modular |
| Block Height | 8.937 in |
| Bore - Actual | 3.701 in |
| Bore - Oversize | STD in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.161 in |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 @ 56cc |
| Cylinder Head | Modular 5.2L VooDoo |
| Displacement | 302 ci |
| Dome Volume | 6.7 cc |
| GTIN | 00193564042613 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.827 in |
| Ring Set Recommended | JG1008-3701 |
| Rod Length | 5.933 in |
| Stroke | 3.661 in |
| Weight - Nominal | 392 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit GT350 VOODOO 5.2L MODULAR 12.0 B:3.701” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.