JE Pistons Kit GEN V LT4 4.070 10:1 6.098 ROD B:4.070
1 171,94 €
Esgotado
REF:
JE-353909
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | LS Gen V |
| Block Height | 9.240 in |
| Bore - Actual | 4.070 in |
| Bore - Oversize | .005 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.320 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 @ 65.5cc |
| Cylinder Head | Gen 5 LT4 |
| Displacement | 377 ci |
| Dome Volume | -6.5 cc |
| GTIN | 00193564037909 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.945 in |
| Ring Set Recommended | JG31F8-4070-0 |
| Rod Length | 6.098 in |
| Stroke | 3.622 in |
| Weight - Nominal | 0 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit GEN V LT4 4.070 10:1 6.098 ROD B:4.070” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.