JE Pistons Kit Ford Coyote 5.0L Mod 3.650′(11:1) B:3.630
1 141,11 €
Esgotado
REF:
JE-314419
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Modular |
| Block Height | 8.937 in |
| Bore - Actual | 3.630 in |
| Bore - Oversize | STD in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.174 in |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 @ 57cc |
| Cylinder Head | Modular 5.0L Coyote Gen 1/2 |
| Displacement | 302 ci |
| Dome Volume | 3.3 cc |
| GTIN | 00193564042682 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.866 in |
| Ring Set Recommended | JG1008-3632 |
| Rod Length | 5.933 in |
| Stroke | 3.650 in |
| Weight - Nominal | 360 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit Ford Coyote 5.0L Mod 3.650′(11:1) B:3.630” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.