JE Pistons Kit BBC INV DOME B:4.600
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC INV DOME B:4.530
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC INV DOME B:4.500 ,1.645′(-11.5cc)
1 264,46 €
Esgotado
REF:
JE-257956
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 9.780 in |
| Bore - Actual | 4.500 in |
| Bore - Oversize | .034 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.645 in |
| Compression Ratio - Actual | 8.1 @ 124cc |
| Cylinder Head | Open Chamber |
| Displacement | 509 ci |
| Dome Volume | -11.5 cc |
| GTIN | 00193564003348 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Inverted Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J100F8-4500-5 |
| Rod Length | 6.135 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 661 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBC INV DOME B:4.500 ,1.645′(-11.5cc)” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.