JE Pistons Kit BBC FT HD/BLOWN B:4.500
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC FT HD/BLOWN B:4.600
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC FT HD/BLOWN B:4.560
1 264,46 €
Esgotado
REF:
JE-257962
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 9.780 in |
| Bore - Actual | 4.560 in |
| Bore - Oversize | .094 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.245 in |
| Compression Ratio - Actual | 8.8 @ 124cc |
| Cylinder Head | Open Chamber |
| Displacement | 522 ci |
| Dome Volume | -3.0 cc |
| GTIN | 00193564040633 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Inverted Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J100S8-4560-5 |
| Rod Length | 6.535 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 634 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBC FT HD/BLOWN B:4.560” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.