Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 9.782 in |
| Bore - Actual | 4.560 in |
| Bore - Oversize | .094 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.060 in |
| Compression Ratio - Actual | 13.3 @ 124cc |
| Cylinder Head | Open Chamber |
| Displacement | 572 ci |
| Dome Volume | 40.0 cc |
| GTIN | 00193564044174 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | JG7708-4560-5 |
| Rod Length | 6.535 in |
| Stroke | 4.375 in |
| Weight - Nominal | 616 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBC FSR DOME GP 40CC B:4.560” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.