JE Pistons Kit BBC APBA DOME B:4.250
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC APBA DOME B:4.310
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC APBA DOME B:4.280
1 264,46 €
Esgotado
REF:
JE-262809
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 9.780 in |
| Bore - Actual | 4.280 in |
| Bore - Oversize | .030 in |
| Compression Height | 1.765 in |
| Compression Ratio - Actual | 11.6 @ 124cc |
| Cylinder Head | Dart Pro-1/M 24 DEG |
| Displacement | 433 ci |
| Dome Volume | 50.0 cc |
| Piston Head Type | Dome |
| Ring Set Recommended | J100F8-4280-5 |
| Rod Length | 6.135 in |
| Stroke | 3.766 in |
| Weight - Nominal | 685 g |
| Build Type | Build on Demand |
| GTIN | 00193564036520 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBC APBA DOME B:4.280” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.