Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Modular |
| Block Height | 10.078 in |
| Bore - Actual | 3.552 in |
| Bore - Oversize | STD in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.320 in |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 @ 42cc |
| Cylinder Head | Modular 4.6L 2V |
| Displacement | 330 ci |
| Dome Volume | -15.8 cc |
| GTIN | 00193564046123 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | 0.866 in |
| Ring Set Recommended | JG3208-3551-0 |
| Rod Length | 6.657 in |
| Stroke | 4.165 in |
| Weight - Nominal | 339 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 5.4L 2V MODULAR 11:1 B:3.552” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.