JE Pistons Kit 400SBC ALLPRO/GB2000 B:4.130
1 357,00 €
Esgotado
REF:
JE-281794
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.130 in |
| Bore - Oversize | .005 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.100 in |
| Compression Ratio - Actual | 14.0 @ 50cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 13 deg |
| Displacement | 407 ci |
| Dome Volume | -4.5 cc |
| GTIN | 00193564039972 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J75008-4130-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 3.800 in |
| Weight - Nominal | 441 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 400SBC ALLPRO/GB2000 B:4.130” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.