Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.155 in |
| Bore - Oversize | .030 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.000 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.8 @ 76cc |
| Country of Origin | Netherlands |
| Cylinder Head | Chevrolet 20/30 23 deg |
| Displacement | 434 ci |
| Dome Volume | -5.0 cc |
| GTIN | 00193564003591 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J10008-4155-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 410 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 400 SBC FLAT TOP B:4.155” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.