JE Pistons Kit 400 SBC BROD 11X B:4.125
1 357,00 €
JE Pistons Kit 400 SBC BROD 11X B:4.145
1 357,00 €
JE Pistons Kit 400 SBC BROD 11X B:4.135
1 357,00 €
Esgotado
REF:
JE-323651
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.135 in |
| Bore - Oversize | .010 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.125 in |
| Compression Ratio - Actual | 12.4 @ 72cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 40/60 23 deg |
| Displacement | 403 ci |
| Dome Volume | 8.8 cc |
| GTIN | 00193564030450 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | JG77F8-4135-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 3.750 in |
| Weight - Nominal | 453 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 400 SBC BROD 11X B:4.135” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.