Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Modular |
| Block Height | 8.932 in |
| Bore - Actual | 3.572 in |
| Bore - Oversize | .020 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.200 in |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 @ 53cc |
| Cylinder Head | Modular 4.6L 4V |
| Displacement | 301 ci |
| Dome Volume | -11.3 cc |
| GTIN | 00193564032942 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | 0.866 in |
| Ring Set Recommended | JG3208-3571-0 |
| Rod Length | 5.850 in |
| Stroke | 3.750 in |
| Weight - Nominal | 345 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 4.6L 4V MOD STR 9.5 B:3.572” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.