Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Modular |
| Block Height | 8.932 in |
| Bore - Actual | 3.701 in |
| Bore - Oversize | .149 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.220 in |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 @ 50cc |
| Cylinder Head | Modular 4.6L 3V |
| Displacement | 305 ci |
| Dome Volume | -14.8 cc |
| GTIN | 00193564046291 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | 0.866 in |
| Ring Set Recommended | JG1008-3701 |
| Rod Length | 5.933 in |
| Stroke | 3.543 in |
| Weight - Nominal | 373 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 4.6L 3V MODULAR 9.5 B:3.701” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.