Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.155 in |
| Bore - Oversize | .030 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.425 in |
| Compression Ratio - Actual | 7.8 @ 76cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 20/30 23 deg |
| Displacement | 407 ci |
| Dome Volume | -36.0 cc |
| GTIN | 00193564036926 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Inverted Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J100F8-4155-5 |
| Rod Length | 5.700 in |
| Stroke | 3.750 in |
| Weight - Nominal | 509 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 4.155 SBC 8.5-INVDM B:4.155” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.