JE Pistons Kit 500+ BBC DOME B:4.600
1 480,36 €
JE Pistons Kit 351 STROKER DISH B:4.125
1 357,00 €
JE Pistons Kit 351 SBF DOME B:4.125
1 357,00 €
Esgotado
REF:
JE-207416
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 8.180 in |
| Bore - Actual | 4.125 in |
| Bore - Oversize | STD in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.230 in |
| Compression Ratio - Actual | 11.1 @ 64cc |
| Cylinder Head | Small Block Ford 20 DEG |
| Displacement | 331 ci |
| Dome Volume | 6.5 cc |
| GTIN | 00193564043108 |
| Image Info | These images are actual |
| Piston Head Type | Inverted Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J10008-4125-5 |
| Rod Length | 5.400 in |
| Stroke | 3.100 in |
| Weight - Nominal | 449 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 351 SBF DOME B:4.125” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.