Supertech Valve Spring Kit Nissan SR20V
675,72 €
8 em stock
REF:
SPRK-H1022D-VE
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Nissan |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – SR20VE/VET |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 19.5/ 15.7 |
| GTIN | 01037721241768 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.50 mm |
| Inside Diameter Outer | 21.80 mm |
| Kit Spring | SPR-H1022-VE |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 15.70 mm |
| Open Pressure | 227 @ 10 |
| Outside Diameter Inner | 20.50 mm |
| Outside Diameter Outer | 30.00 mm |
| Package Height | 65,00 mm |
| Package Length | 249,00 mm |
| Package Weight | 1124.00 g |
| Package Width | 168,00 mm |
| Retainer | RET-NSR20/T1 |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Pressure | 115 @ 37.5 |
| Spring Rate | 11.2 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Nissan SR20V” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.