Supertech Valve Spring Kit Nissan SR20DE(T)
567,47 €
Esgotado
REF:
SPRK-H1021S-SR20
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Nissan |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – SR20DE, 2.0L 16v – SR20DET |
| Additional Info | Single Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 22.70 mm |
| GTIN | 01037721241760 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | Single |
| Inside Diameter Outer | 21.80 mm |
| Kit Spring | SPR-H1021S |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 15.00 mm |
| Open Pressure | 160 @ 10.0 |
| Outside Diameter Inner | Single |
| Outside Diameter Outer | 30.00 mm |
| Package Height | 65,00 mm |
| Package Length | 248,00 mm |
| Package Weight | 1038.00 g |
| Package Width | 171,00 mm |
| Retainer | RET-NSR20/T1 |
| Seat Locator | Factory Seat |
| Seat Pressure | 68 @ 40.5 |
| Spring Rate | 9.3 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Nissan SR20DE(T)” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.