JE Pistons Kit GM LS1 INV DM 6.098 ‘bore 3.898’ B:3.898
863,55 €
Esgotado
REF:
JE-321237
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | LS Gen III/IV |
| Block Height | +.009 in |
| Bore - Actual | 3.898 in |
| Bore - Oversize | STD in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.340 in |
| Compression Ratio - Actual | 8.0:1 @ 72cc |
| Cylinder Head | LSX/L92 12 DEG |
| Displacement | 346 ci |
| Dome Volume | -19.5 cc |
| GTIN | 00193564040923 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | 0.945 in |
| Ring Set Recommended | J68008-3900-3 |
| Rod Length | 6.098 in |
| Stroke | 3.622 in |
| Weight - Nominal | 420 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit GM LS1 INV DM 6.098 ‘bore 3.898’ B:3.898” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.