Wiseco Piston Kit Honda B-Series -10cc Dish 1.181×84.5mm (-1
565,51 €
Esgotado
REF:
WK649M845
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – B16A, 1.8L 16v – B18 – B16 VTEC head, 1.8L 16v – B18A1/B1, 1.8L 16v – B18C1, 1.8L 16v – B18C5, 2.0L 16v – B20B |
| Bore - Actual | 84.50 mm |
| Bore - Oversize | 3.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.4:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -10.0 cc |
| GTIN | 00193564089687 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 200,66 mm |
| Package Weight | 2313.32 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8450XX |
| Weight - Nominal | 326 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Honda B-Series -10cc Dish 1.181×84.5mm (-1” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.