Wiseco Piston Kit Ford 2300 FT 4Cyl 1.090 (6157A4) B:3.820
578,95 €
Esgotado
REF:
WK157A4
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | 2.3L 8v – OHC Lima |
| Bore - Actual | 3.820 in |
| Bore - Oversize | 1.03 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.090 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.33- mm |
| Dome Volume | -3.4 cc |
| GTIN | 00193564071743 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 342,90 mm |
| Package Weight | 2494.76 g |
| Package Width | 215,90 mm |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 23.55 mm |
| Ring Set Included | 3820B(4x) |
| Ring Set Recommended | 3820A (x4) |
| Rod Length | 5.700 in |
| Stroke | 3.126 in |
| Volume | -3.4 |
| Weight - Nominal | 333 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Ford 2300 FT 4Cyl 1.090 (6157A4) B:3.820” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.