Piper Camshaft Ford 2.0L Duratec RS Fast Road
1 027,39 €
1 em stock
REF:
FOCRSBP270B
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | piper-cams |
|---|---|
| Grupo | Camshafts |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – Duratec RS |
| Duration Exhaust | 260 deg |
| Duration Intake | 260 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| Full Intake Lift | 110 deg |
| Power Band | 1800-7000 rpm |
| TDC Exhaust Lift | 1.11 mm |
| TDC Intake Lift | 1.16 mm |
| Timing Exhaust | 60 – 20 deg |
| Timing Intake | 20 – 60 deg |
| Type | Fast Road |
| Valve Exhaust Clearance | 0.30 mm |
| Valve Exhaust Lift | 9.35 mm |
| Valve Intake Clearance | 0.25 mm |
| Valve Intake Lift | 9.40 mm |
| Package Height | 85,00 mm |
| Package Length | 569,00 mm |
| Package Weight | 4608.00 g |
| Package Width | 124,00 mm |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Piper Camshaft Ford 2.0L Duratec RS Fast Road” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.