Piper Camshaft VAG 1.6/1.8L 8v GTI Mechanical Ultimate Road
497,36 €
Esgotado
REF:
GTIBP285MB
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | piper-cams |
|---|---|
| Grupo | Camshafts |
| Marca Veículo | Volkswagen/Audi |
| Modelo Veículo | 1.6L 8v – EG, 1.8L 8v |
| Duration Exhaust | 280 deg |
| Duration Intake | 280 deg |
| Full Intake Lift | 106 deg |
| Power Band | 2200-6500 rpm |
| TDC Exhaust Lift | 2.97 mm |
| TDC Intake Lift | 3.02 mm |
| Timing Exhaust | 66 – 34 deg |
| Timing Intake | 34 – 66 deg |
| Type | Ultimate Road |
| Valve Exhaust Clearance | 0.30 mm |
| Valve Exhaust Lift | 10.87 mm |
| Valve Intake Clearance | 0.25 mm |
| Valve Intake Lift | 10.92 mm |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Piper Camshaft VAG 1.6/1.8L 8v GTI Mechanical Ultimate Road” Cancelar resposta
Produtos Relacionados
Piper Camshaft VAG 1.6/1.8L 8v GTI Mechanical Ultimate Road
460,91 €
Esgotado
REF:
GTIBP285MB
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | piper-cams |
|---|---|
| Grupo | Camshafts |
| Marca Veículo | Volkswagen/Audi |
| Modelo Veículo | 1.6L 8v – EG, 1.8L 8v |
| Duration Exhaust | 280 deg |
| Duration Intake | 280 deg |
| Full Intake Lift | 106 deg |
| Power Band | 2200-6500 rpm |
| TDC Exhaust Lift | 2.97 mm |
| TDC Intake Lift | 3.02 mm |
| Timing Exhaust | 66 – 34 deg |
| Timing Intake | 34 – 66 deg |
| Type | Ultimate Road |
| Valve Exhaust Clearance | 0.30 mm |
| Valve Exhaust Lift | 10.87 mm |
| Valve Intake Clearance | 0.25 mm |
| Valve Intake Lift | 10.92 mm |
Avaliações (0)
Avaliações
Ainda não existem avaliações.
Seja o primeiro a avaliar “Piper Camshaft VAG 1.6/1.8L 8v GTI Mechanical Ultimate Road” Cancelar resposta


Avaliações
Ainda não existem avaliações.